İçimdeki Kahramana Yolculuk

Yaşam doğduğumuz gün başlayan bir maceradır. Geştalt yaklaşımına göre bu maceranın amacı varlığımızı sürdürmek ve ilerlemektir. Yaşam denen bu macera sırasında evrenin bize sundukları arasından seçtiklerimizle ilgili olarak üzüntü, öfke, neşe, sevinç, heyecan yaratan pek çok durumla karşılaşırız. İnsanoğlu her zaman daha iyiye, daha güzele, daha gelişmişe doğru yönlenme potansiyelini içinde taşır. Ancak bu potansiyel, doğuştan getirmediğimiz ve sonradan edindiğimiz UTANÇ, SUÇLULUK, ENDİŞE VE KORKU gibi duygularla engellenir.

 

Hepimizin sevgi, ilgi, takdir, saygı, başarı gibi çok çeşitli ihtiyaçlarımız vardır. Bu ihtiyaçlarımız karşılanmadığı takdirde kendimizi mutsuz ve kötü hissederiz. Ancak çok arzu etmemize rağmen bunları nasıl elde edeceğimizi bilemediğimiz, bunlara ulaşamadığımız zamanlar olur. Böyle zamanlarda ya çevremizdekileri suçlarız ya da kendimizi. Ama bu suçlamalar bizi çözüme götürmez.. Böyle durumlarda bizi çözüme götürecek olan içimizdeki kahramanı keşfetmektir.

 

Bilindiği gibi mitolojideki, tarihteki, masallardaki kahramanlar her zaman için mutluluk, özgürlük, iyilik, yenilik veya başarı için çaba harcamışlardır. Bu çabaların temelinde de kuşkusuz cesur olmak yatmaktadır. Biz de sizi mutluluğa, iyiliğe, özgürlüğe, başarıya ya da yeniliklere ulaştıracak olan içinizdeki kahramanı tanımak, keşfetmek için cesur olmaya davet ediyoruz. Özellikle henüz bizim için ?bilinmeyen? yönlere, yollara gitmek pek çoğumuz için ?keşfetme arzusu? yaratmak yerine panik olmamıza, tıkanıp kalmamıza ve enerjimizin bloke olmasına yol açar.

 

Yeni bir karar vermek zorunda kaldığımızda, alışkanlıklarımızın bizi boğmaya başladığında, yaşantımız monotonlaştığında, kendimizi bir insan değil bir makine gibi görmeye başladığımızda içimizdeki kahraman uyuyor demektir. Bırakın içinizdeki kahraman zor dönemlerinizde size yol göstersin. Belki de ?benim içimde kahraman falan yok herhalde? diye düşünüyorsunuzdur. Ama bu mümkün değil, çünkü henüz daha bir bebekken bile örneğin yürümenizi, konuşmanızı daha sonraları okuma-yazma öğrenmenizi sağlayan içinizdeki kahramandı. O zaman cesurdunuz ve bilinmeyen yönlere, ilişkilere, bilgilere kahramanca yöneldiniz. Ama sonra… Toplumsal kurallar, değer yargıları, önyargılar ve yaşadığınız olumsuz duygular sizi durdurmaya başladı. Sonrasında bunlarla yaşamaya öylesine alıştınız ki, adeta onlarsız yaşamayı düşünemez hale geldiniz. Bunların sonucunda belki yaşamınızın bu döneminde işe başlamaya, iş değiştirmeye ya da yeni bir iş kurmaya ihtiyacınız var, ama harekete geçecek enerjiniz kalmadı. Belki ailenizle, sevdiklerinizle ve çevrenizdeki kişilerle olan ilişkileriniz sizi engellemekte ve yormakta. Belki de çevrenize, dünyaya ve evrene farklı katkılarda bulunmak istiyor, ama bunların ne olduğunu fark edemiyorsunuz.

 

Bu bir davet mektubudur. İçinizdeki kahramanla barışma, içinizdeki sizi engelleyen güçlerle bütünleşme çağrısıdır. Neden siz de kendinize böyle bir şans vermeyesiniz? Haydi içinizdeki kahramanı uyandırın!.. Sizleri bir yolculuğa davet ediyoruz. Bu yolculuk sonunda içinizdeki kahramanla bütünleşmiş olarak kendinize ve çevrenize farklı bir gözle bakıyor olacaksınız.

NEDEN OLMASIN?

Katılımcı Görüşleri

*Yolculuğa çıkmadan önce çok düşündüm. İsteksiz ve kaygılıydım. Ama bu yolculuğun sonunda uzun zamandır kaybettiğim bir şeyi yeniden keşfettim. Çocukluğumdan beri benim olan ve gururla taşıdığım bu şeyi bana yeniden kazandırdığınız için size minnettarım. C.T.

 

*Çok ama çok uzun zamandır, beni dürtüp duran, beni rahat bırakmayan bir şeyler olduğunu biliyordum ama adını nasıl koyacağımı bilmiyordum. Karmaşıktı duygularım buraya gelmeden önce. Bana inanılmaz büyülü bir güzelliği olan, muhteşem bir zenginlik yaşattığınız için bütün kalbimle teşekkür ederim. L.Ö.

 

*Bu kadar inanılmaz ve her anı dopdolu bir yolculuk. Bu yolculuğun sonunda hayata tekrar Merhaba! Ö.Y.

 

*Bu yolculuk hayatımda yaşadığım en zorlu, en heyecanlı, en gizemli ve en güzel yolculuktu. Bu yolculuktan ayrılırken sandığımdan çok şey götürüyorum. S.K.

 

*Gerçekten çok güzel bir deneyimdi. Böyle bir yolculuğa çıkmanın herkese nasip olmadığını düşünüyorum. Şanslıyım. Kendim hakkında çok şey öğrendim. V.O.

 

*Benim için çok güzel bir yaşantıydı. Çoktandır hissettiğim ama somutlaştıramadığım yaşantılarım netleşti. Sürprizlerle dolu, heyecanlı, zorluydu. Kendimi bırakabilmek, sanırım benim için en önemlisi buydu. Üzerimdeki sert kabuğun esnemeye başladığını yaşadım. F.P.

 

*Kahramana yolculuk sadece bir yüreklendirme, güven kazandırma vb. şeylerden ibaret değildi benim için. Bu bir ameliyattı. Bir cesaretle sedyeye uzanmaktı. Ruhumun her noktasına bedenimle ulaşıldı. Işık tutuldu, canım yandı. Bu bir savaştı ama hayatı ikiyle, dörtle, beşle çarpmaktı. Burada hayatımın en gerçek, en yoğun, en güzel saatlerini yaşadım. İlk defa “tamamını” gördüm. Dehşet verici, zor, baş döndürücü, zapt edilmezdi belki ama tamamıydı. İşte o zaman kendimden geçtim. Aşık oldum. H.Y.

 

*Daha önce beyin fırtınaları yaşamıştım ama bir ruh fırtınası olabileceğini hiç düşünmemiştim. Ruhumun derinliklerine gizemli bir yolculuk yaptım. Kendimi daha iyi tanıdım. R.O.

 

*Ayaklarımın altından kaymakta olan hayatımı yeniden kazandım. Sonsuz teşekkürler. E.E.

 

Bu çalışmaya katılmayı çok istemiştim. Bana iyi geleceğini biliyordum. Ama bu kadar da iyi geleceğini tahmin edemezdim doğrusu. Kendimi daha iyi tanıdım, yıllarca kendimi nasıl engellediğimi anladım. Ağladım, güldüm, bana imkansız gibi görünen şeyleri başardım, topluluk önünde dans etmek gibi. Böyle bir çalışmada bulunmak, böyle bir ekiple beraber kendimi tanıma yolculuğuna çıkmak, hayatım boyunca gurur duyacağım bir şey. Kendimi tanıma yolculuğuna çıkma cesaretini gösterdiğim için kendimle gurur duyuyorum. Sonsuz teşekkürler. G.Ü.

 

En başta  bana kazandırdığınız yeni hayatım için size teşekkür etmek istiyorum. o kadar başarılısınız ki doğumum sandığımdan da erken ve kolay oldu sayenizde. Gerçekten çok mutluyum ve yardımlarınızı, bana verdiğiniz emekleri unutmayacağım. Artık yeni bir hayat beni bekliyor. Yeni ilişkiler, yepyeni duygular, paylaşımlar. Hayat artık çok daha güzel olacak. Bana öğrettikleriniz için size minnettarım. A.T.